Strona główna | Mapa serwisu | English version



wybieramy ceramikę
TECHNIKI > zdobienie ceramiki > wybieramy ceramikę

wybieramy ceramikę
Zaczynamy!

Wybieramy ceramikę naczynia do malowania - porcelanowe, porcelitowe
czy fajansowe – można nabyć w rozmaity sposób. Jeden z najlepszych, zwłaszcza dla początkujących, to kupowanie tanich przedmiotów na jarmarkach rzeczy używanych. Technik malowania można się przecież uczyć na polecenie lekko obtłuczonej czy pękniętej. Na początku liczy się, bowiem nie tyle jakość, ile różnorodność asortymentu. W zestawie do ćwiczeń powinny się, więc znaleźć wazony, stare talerze, półmiski i biała glazura. Godne polecenia są zwłaszcza zwykłe białe kafelki. Wykonane na nich próbki technik zdobienia i własnych projektów warto przechować, aby w każdej chwili móc do nich sięgnąć. Nieudany wzór możemy zmyć zwykłą wodą i namalować nowy. Kiedy nabierzemy wprawy w posługiwaniu się pędzelkiem, możemy wziąć na warsztat bardziej urozmaicone formy, np. oryginalne w kształcie dzbanki do herbaty lub kawy, niewielkie serwisy albo jakieś ciekawe znaleziska. Warto polować na okazje na jarmarkach, w sklepach z używanymi rzeczami. 
  
Wykonane na nich próbki technik zdobienia i własnych projektów warto przechować, aby w każdej chwali móc do nich sięgnąć. Nieudany wzór możemy zmyć zwykłą wodą i namalować nowy. Kiedy nabierzemy wprawy w posługiwaniu się pędzelkiem, możemy wziąć na warsztat bardziej urozmaicone formy, np. oryginalne w kształcie dzbanki do herbaty lub kawy, niewielkie serwisy albo jakieś ciekawe znaleziska. Warto polować na okazje na jarmarkach, w sklepach z używanymi rzeczami.

Kupione za grosze talerze, miski i dzbanki możemy pomalować w ulubiony wzór i przeznaczyć do codziennego użytku albo na specjalne okazje. Nauczmy się dostrzegać artystyczny potencjał porcelany – odpowiednio dobrany motyw dekoracyjny zmieni komplet starych kubków w stylowy serwis.

Naczynia o prostych bokach bez trudu ozdobimy techniką stemplowania lub malowania przez szablon, ponieważ i stempel, i folia z szablonem dobrze przylegają do płaskiej powierzchni. Zaokrąglone kształty najlepiej malować odręcznie albo gąbką, i dobierać motywy bogatsze w rysunku. Kolor naczynia nie ma większego znaczenia; malować można zarówno białą lub kremową porcelanę, jak i kolorowa. Wprawdzie na białej kolory farb wyglądają najpiękniej, ale barwna porcelana jest dobrym tłem dla dekoracyjnych obwódek. Wystarczy odpowiednio skoordynować kolory i rezultat będzie zachwycający. Kolorowe naczynia najlepiej malować farbą czarną, białą oraz odcieniami typu metalik, ponieważ mają one doskonałe właściwości kryjące.

Porcelanę przeznaczoną do malowania trzeba dokładnie umyć i odtłuścić. Tuż przed rozpoczęciem malowania przecieramy każdą sztukę kawałkiem tkaniny nie zostawiającej pyłków, zwilżonej spirytusem metylowym. Dzięki temu farba dobrze pokryje porcelanę.


 

-->